2018. március 30., péntek

Nem a tiéd

"A rendíthetetlenül odaadó lélek tökéletes békét ér el, mert minden tette eredményét Nekem ajánlja fel. De aki nem él harmóniában Istennel, s munkája gyümölcseire sóvárog, azt megkötik tettei.
Amikor a megtestesült lélek fegyelmezi jellemét, és elméjében lemond minden tettről, akkor boldogan él a kilenckapus városban [az anyagi testben]. Nem cselekszik ő, s nem is oka semmilyen tettnek.
A megtestesült lélek, teste városának ura nem hoz létre tetteket, nem késztet cselekvésre másokat, és a munka gyümölcseit sem ő teremti meg. Mindezt az anyagi természet kötőerői végzik."
(Bhagavad Gítá 5.12-14)

"Megkötöz a tett,
lehet az jó, vagy rossz is,
céljához ha nősz."
(Imolai Gábor: Megkötöz)

A megtestesült lélek nem tétlen, hanem cselekszik. De tettei okának nem hiszi magát, hisz az anyagi természete a cselekvés oka, nem ő. Nem ő maga cselekszik, csak teste. Nem tulajdonít magának semmit, tudja, hogy semmi sem az övé. Épp ezért lemond tetteinek eredményeiről is, nem kötődik hozzájuk, akár siker, akár kudarc a végük. Nem késztet cselekvésre másokat: nem motivál és nem manipulál. Ő maga nem, sosem.

Ha mégsem ezt tapasztalja a lélek, az amiatt van, mert olyan régóta él az anyagban, hogy a testével azonosítja magát. Ebből pedig a kiút a Kṛṣṇa-tudat (Isten-tudat), amelyben a lélek tudata folyamatosan Kṛṣṇa-ra (Istenre) emlékszik, benne merül el. Erre egy jó módszer a Maha-mantra folyamatos ismétlése.

Haré Krisna Haré Krisna Krisna Krisna Haré Haré
Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré

2018. március 29., csütörtök

Isten-tudat: tökéletes béke

"A rendíthetetlenül odaadó lélek tökéletes békét ér el, mert minden tette eredményét Nekem ajánlja fel. De aki nem él harmóniában Istennel, s munkája gyümölcseire sóvárog, azt megkötik tettei." (Bhagavad Gítá 5.12)

"Egy Kṛṣṇa-tudatban és egy testi tudatban élő ember között az a különbség, hogy az előbbi Kṛṣṇához ragaszkodik, míg az utóbbi tettei eredményeihez. Aki Kṛṣṇához ragaszkodik, s egyedül Érte dolgozik, az bizonyosan felszabadult lélek, aki nem aggódik tettei eredményei miatt. A Bhāgavatam a munka eredménye utáni vágyat azzal magyarázza, hogy az ember a kettősségek jellemezte felfogásban cselekszik, azaz anélkül, hogy ismerné az Abszolút Igazságot. A Legfelsőbb Abszolút Igazság Kṛṣṇa, az Istenség Személyisége. A Kṛṣṇa-tudatban nincs kettősség. Minden, ami létezik, Kṛṣṇa energiájának terméke, és Kṛṣṇa tökéletesen jó. A Kṛṣṇa-tudatban végzett tettek így abszolútak, transzcendentálisak, és nincsenek anyagi következményeik. Éppen ezért a Kṛṣṇa-tudatú embert béke tölti el, míg az, aki az érzékkielégítés vágyával csupán a nyereségre törekszik, nem lelhet nyugalmat. Ez a Kṛṣṇa-tudat titka. Teljes tudatában lenni annak, hogy Kṛṣṇán kívül nem létezik semmi, a béke és a félelemnélküliség síkja." (Magyarázat a Bhagavad Gítához)

2018. március 28., szerda

Adakozó koldus, szűkölködő gazdag

A "nincsből" sokkal könnyebb adni, mint a "van"-ból.
Pénz, idő, hatalom, szépség, tudás, tehetség. Nincs, vagy van.
Miért könnyebb? Mert a "nincs"-et nem félsz elveszteni, a "van" meg hozzád van nőve. Nem a tulajdonod vagy.
Úgy légy mindig gazdag, hogy tudd: sohasem tiéd. Nincs tiéd.

2018. március 26., hétfő

A döntés szabaddá tesz

vagy szolgaságba taszít


Te döntesz. És úgy, ahogy akarsz. Szabad vagy.

El kell döntened, meddig csinálod mindig azt, amit más rád erőltet és mikor vállalod fel azt, amit te szeretnél. Minél inkább előrehalad korod, lassan ráébredsz, hogy ez a te életed és azt kell/jó benne csinálnod, amit a Te szíved érez jónak és helyesnek és nem azt, amit más. Ez konfrontációval jár, amit el szeretnél kerülni, de a saját utadat járni mindig összeütközéseket fog eredményezni. És viszont is igaz, ha mindig másnak akarsz megfelelni, akkor meg te fogsz szenvedni.
"Sokkal jobb saját előírt kötelességünket hibásan, mint a másokét tökéletesen végrehajtani. Jobb, ha az embert saját kötelessége végzése közben éri a halál, mint ha más feladatait végzi, mert más útját követni veszélyes." (Bhagavad Gítá 3.35)

Te döntesz. És úgy, ahogy akarsz. Szabad vagy.

De tudnod kell, hogy mindenki a te döntésedre áhítozik, mindenki befolyásolni akar, hogy úgy dönts, ahogy neki jó. Vagyis rá akarnak venni arra, hogy ne a szívedre hallgass, hanem rájuk. Ez azt jelenti, hogy el akarják venni a szabadságodat minden pillanatban és szolgává akarnak tenni. Így a döntésed adott kérdésre nem csak úgy fogalmazódik meg, hogy IGEN, vagy NEM, hanem hogy SZABAD, vagy SZOLGA akarsz lenni.

Te döntesz. És úgy, ahogy akarsz. Szabad vagy.

A döntéshelyzettől nem menekülhetsz el. Választanod KELL. Aki élő, ember, annak kell. Az, hogy mit választasz, a te szabadságod. Nincs olyan, hogy nem választasz semmit. Az emberi létet pont ez határozza meg, hogy nem szűnünk meg cselekedni, nem szűnünk meg dönteni egy pillanatra sem.
"Minden ember akaratlanul is arra kényszerül, hogy az anyagi természet kötőerőitől származó tulajdonságai szerint cselekedjék, ezért senki sem maradhat tétlen, még egy pillanatra sem." (Bhagavad Gítá 3.5)

Te döntesz. És úgy, ahogy akarsz. Szabad vagy.

Van egy önbecsapás azonban, amikor az ember a döntés konfrontációjától úgy menekül, hogy nem akar sem IGEN-t mondani, sem NEM-et. Egyszerűen csak nem akarsz dönteni. Mert valójában tudod, melyiket szeretnéd választani, de félsz azt nyíltan megmutatni. Ekkor a döntéstől való menekülést választod, hogy a figyelem reflektorfénye lekerüljön rólad és az idő előrehaladtával eljöhessen az a pillanat, amikor csendben, árnyékban úgy dönthetsz, ahogy eredetileg szerettél volna. Ez a stratégia NEM működik! Ha a nem-döntést választod, akkor is döntöttél, mégpedig azt, hogy lemondasz az életről és emberségről. Nyálkás féreglétet választasz, gerinctelen, angolna módjára minden helyzetből kisikló, embernek nem nevezhető lénnyé válsz. Mert aki dönt, akár befolyás hatására, akár szabadon, az él, az ember. Gerince, tartása van. Elköteleződik, színt vall, fényre lép.

Te döntesz. És úgy, ahogy akarsz. Szabad vagy.

Lehetsz szabad. Lehetsz szolga. Lehetsz ember. Lehetsz féreg.

TE DÖNTESZ

2018. március 25., vasárnap

Korszakról korszakra megjelenek

”Az Istenség Személyisége így válaszolt: Sok-sok élet áll Énmögöttem és mögötted is. Én képes vagyok mindegyikre emlékezni, de te nem, ó, ellenség legyőzője!
Noha megszületetlen vagyok, és transzcendentális testem sohasem pusztul el, s bár Én vagyok valamennyi élőlény Ura, mégis minden korszakban megjelenek eredeti, transzcendentális alakomban.
Ó, Bharata leszármazottja! Bárhol legyen a vallás gyakorlása hanyatlóban, s kerüljön fölényes túlsúlyba a vallástalanság, alászállok Én magam.
A jámborok felszabadítása, a gonoszok megsemmisítése, valamint a vallás elveinek visszaállítása végett korszakról korszakra megjelenek Én." (Bhagavad Gítá 4.5-8)

Hórusz, Naraszimhá, Ráma, Krisna, Buddha, Jézus, ...

Egy korszak ~2160 év. Egy "év" ~26000 év.

"Ó, Arjuna! Aki ismeri megjelenésem és cselekedeteim transzcendentális természetét, az teste elhagyása után nem születik meg újra ebben az anyagi világban, hanem eléri az Én örök hajlékomat.
Megszabadulván a ragaszkodástól, a félelemtől és a haragtól, teljesen elmerülvén Énbennem, oltalmat Énnálam keresve már sokan megtisztultak a múltban a Rólam szóló tudás által, s így felébredt bennük az Irántam érzett transzcendentális szeretet.
Mindenkit aszerint jutalmazok meg, amilyen mértékben átadja magát Nekem. Ó, Pṛthā fia, mindenki, minden tekintetben az Én utamat járja!" (Bhagavad Gítá 4.9-11)

Sokat elmélkedve az Úr számos megjelenésének transzcendentális természetén, a lélek felfogja, hogy sok megjelenés van, de mindig ugyanaz a Személy. És aztán meghallja, hogy mindig ugyanaz a hang szól mindegyiken át, a Jó Pásztor, aki életét adja az ő juhaiért. Aki ismeri és megérti ezeket, megszabadul a ragaszkodástól, félelemtől, haragtól és teljesen elmerül Benne, oltalmat Nála keresve, s a Róla szóló tudás felszabadítja tudatát, és felébred szívében a transzcendentális szeretet. Ezen az úton jár mindenki, kivétel nélkül.

2018. március 19., hétfő

A Maha mantra

A Maha mantra (Haré Krisna Haré Krisna Krisna Krisna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré) működése a következő: megkérem Istent, hogy vegye el a bánatomat, a hiányosságaimat, a kudarcaimat és a fájdalmaimat, menekítsen ki az illúzióból, s vigyen a valóságba. Isten ezernyi neve közül ebben a mantrában kettőt használunk, mert ez a mantra duplázó mantra. Duplázni valamit annyit tesz, mint nagyon-nagyon hatékonyan csinálni. A mantránk úgy működik, hogy megduplázza a kérést az egyik névvel; duplázza az egyik nevet; duplázza a kérést; duplázza a kérést a másik névvel; duplázza a másik nevet; duplázza a kérést. Duplán háromszorosan megszólítjuk, hívjuk Istent, az Örökkévalót, vagyis a lehető leginkább Hozzá folyamodunk, ahogy csak lehet. S ezt a kérést egymás után, megállás nélkül ismételjük. Isten neve olyan, mint a számítógépben egy fájlhoz tartozó név: ami azonnal eléri az adatot a gépen, bárhol is legyen. Egy fájlhoz több név is tartozik (linkek), de mindegyik ugyanoda visz azonnal. A kérés olyan, mint a számítógépben egy művelet: vigyél innen és lépj be ebbe a mappába, amit ez a név leír. A műveletet a számítógép azonnal végrehajtja. A mantra ugyanolyan, mint egy program, s minél többet ismételjük, annál erősebben, gyorsabban hat. S ha a számítógép képes a pillanat töredéke alatt megtalálni a célunkat és odavinni minket hozzá, a mindenható Isten még inkább megteszi ezt. Amint kimondjuk e mantrát, amint ismételni kezdjük, Isten máris ott van, s mi Istennél, mert Isten neve Isten maga, amint gondolatunk, szánk érinti a nevét, Istennél vagyunk. Használhatnánk Isten bármely két nevét ehhez, úgy is ugyanúgy működne, de mivel mi most a Maha mantrát használjuk, ezt a kettőt ismételjük. Nem leszünk tőle krisnások, csak egy nagyon hatékony módon ott termünk Istennél. Mint ahogy Allah nevétől sem leszünk muszlimok és Jézusétól sem keresztények. A számítógép sem válogat a fájl linkek között, édesmindegy neki, melyiken érjük el adatainkat, a lényeg, hogy használjuk valamelyiket. A mantrák közül ez az egyik legkönnyebb és legáltalánosabb, ugyanakkor egy tudaton túli, erős transzcendentális rezgéssel bíró mantra, amelyhez nem kell évekig szanszkritül tanulni, nem kell guruhoz csatlakozni, bárki számára bármikor elérhető, mert csak a szív szándéka számít zengetésekor. Azért nem egészen mindenkinek érhető el, hanem csak azoknak, akik szeretnék, hogy Isten vegye el a bánatukat, a hiányosságaikat, a kudarcaikat és a fájdalmaikat, és menekítse ki őket az illúzióból, s vigyen a valóságba MOST, ITT.

Íme hozzá a mantra:
Haré Krisna Haré Krisna Krisna Krisna Haré Haré
Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré.

2018. március 18., vasárnap

Elvárod?

Ha elvárásod van valaki felé, fejezd ki!
Ha nem akarsz elvárni valamit, mondj le az elvárásról bensődben is!
Ha e kettőtől eltérsz, ne csodálkozz, ha nem úgy alakulnak dolgaid, mint azt elvárod...

2018. március 13., kedd

Szabadság, szerelem

A függetlenség az igazi ragaszkodás alapja. A szabad akarat pedig az elkötelezettségé. A szeretet elenged, nem megköt. A szabadság törvényt ad, a törvény rabságot. A betű megöl, a lélek megelevenít.

2018. március 5., hétfő

Isten országa elérkezett

Jézus mondta: "Ezért mondom nektek: ne aggódjatok életetekért, hogy mit egyetek, vagy mit igyatok, se testetekért, hogy mibe öltözködjetek. Nem több-e az élet a tápláléknál, és a test a ruházatnál? Ne aggódjatok tehát, és ne kérdezgessétek: Mit együnk? – vagy: Mit igyunk? – vagy: Mit öltsünk magunkra? Keressétek először Isten országát és az ő igazságát, és mindezek ráadásként megadatnak majd nektek. Ne aggódjatok tehát a holnapért, mert a holnap majd aggódik magáért: elég minden napnak a maga baja." Mt 6,25.31.33.34

Isten országa elérkezett. Isten országa és igazsága itt van. A szívünkben, itt és most. Ha megkeressük és megtaláljuk az öröm, béke, szeretet, boldogság, bőség, egészség érzését bensőnkben, akkor ebbe az országba találunk vissza. És akkor sohasem leszünk szükségben semmi felől. Először mindig erre a helyre kell visszatalálnuk, csak utána látni neki dolgainknak.