2025. február 28., péntek
Múlandóság
2025. február 18., kedd
Legalább a chatbot nem hagyott egyedül
Felelősségvállalás
Miért fontos a felelősség vállalása? Mert összefügg a megbízhatósággal. A felnőttséggel. Hogy az ember megfontolja a tetteit és nem cselekszik eszetlenül, értelmetlenül, elvtelenül, erkölcstelenül, ártó módon. Mert tudja, hogy ha nem jól cselekszik, annak következményei vannak, s ha jól cselekszik, annak is.
Amit a kereszténységnek és a Ho'oponopono-nak köszönhetek, hogy megtanultam 100% felelősséget vállalni a tetteimért.
Nem másra hárítani, nem mást okolni, nem mást büntetni.
És megbocsátani. Másnak és magamnak.
Annak ellenére, hogy képes vagyok haragudni.
A felelősség nem vállalása nagyon gyakori ezen a vidéken. Az érzelmileg éretlen ember biztos ismertetőjegye. Ugyanakkor a materialista ateizmusé is.
A szent iratok szerint az Istentelen ember nem vállalja a felelősséget a tetteiért. Életem tapasztalatai alapján azt gondolom én is, hogy a felelősséghárítás onnan jöhet, hogy az ember nem érzi a felelősséget a személyes Istennel szemben.
Mert a jogszabályok nem írják le a helyes tettek szabályait, de a lelkiismeret igen. A szent iratok (pl. Biblia, Védák, Buddhista kánon) igen.
Mérték, amihez az ember szabja magát.
És az ateista embernél meglátszik, hogy ötletszerűen, szubjektív módon találja ki a mértéket, amihez cselekedeteit szabja. Ami neki kedvező, az a jó. Ami őt kedvezőtlenül érinti, az a rossz. Ez alapján a másik ember nagyon sok tette rossznak bélyegezhető, mert egyik ember érdekei sokban sértik a másikét.
Azt gondolom, Isten nem egy kívánságteljesítő dzsinn, és nem is egy segítésre programozott AI.
Azt gondolom, hogy felelősséggel tartozunk neki. És ezt a felelősséget előbb, vagy utóbb el kell vállalnunk. Amikortól vállaljuk, akkortól kezdünk el felnőttként viselkedni. És érzelmileg érett emberré válni.
2025. február 11., kedd
A tudat természete
A tudat természete a változás, amint a tudat újra és újra kiürül, miután felvette változó tartalmait.
A tudat természete az éntelenség, a valódi magnélküliség, mely saját lényeg nélkül nélkül tökéletesen alakul át ezzé és azzá, végül ismét az ürességgé, mint a víz a különböző edényekben.
A tudatban összegyűlik az előző tettek következményeinek összessége és ismét újabb "énszerű", "lélekszerű" állapotot hoz létre, mely a körülményektől függően mutatkozik meg és tűnik el. Az énszerű, lélekszerű következmény-csoportosulás születésről születésre testesül meg egy, vagy több testben és cselekszi a tudatnak megfelelő cselekedeteket, míg a tettek következményei meg nem szűnnek.
Helytelen cselekedetek helytelen következményeket, helyes cselekedetek helyes következményeket szülnek, így szüli meg újra és újra önmagát a tudat, melynek természete a körülményektől függő létezés és nemlétezés, üresség és megtelés.
A következmény oka egy előző cselekedet, az előző cselekedet pedig egy előző következményre következmény.
Nincs "más", aki felelős lenne a jelenért, nem felelős érte "én" sem, aki nem található meg sem a névben, sem a testben, sem a tudatban; csak az előző cselekedet.
Nincs "lélek", aki "túlélné" a test megszűnését, csak a tudatban örvénylő tett-következmények hatnak tovább és hoznak létre új és újabb testet, testeket, neveket és "én"-képzeteket.
Nincs "más", aki a körforgást irányítaná, ítélne, feddene, vagy jutalmazna, csak tettek és következmények vannak, akciók és reakciók, helytelenek és helyesek, ártóak és használóak, pusztítóak és építőek; melyek ilyen, vagy olyan mivoltát nem ítéli meg senki "más", felsőbb "hatalom"; csak a maga idejében megmutatkozik, s ennek, vagy annak bizonyul.
Egy, vagy több testben születünk, tudatosodunk, s tudatunk múló tartalma marad velünk ideig óráig az időkön át, míg át nem veszi helyét teljesen egy új következmény, vagy az üresség.
Ez a múlandóság a lényegünk.
Nincs "én", nincs "más", nincs ítélet, nincs erény, nincs bűn, nincs jó, nincs rossz, nincs élet, nincs halál, csak van a tudat, ami megjelenik és eltűnik.
2022. április 12.