2016. február 29., hétfő

Mátrix


Ami világot álmodban tapasztalsz, nem a valóság,
csak az elme terméke.
Ami világot ébren tapasztalsz, az sem a valóság,
csak az elme terméke.
Virtuális valóságban élsz,
akár ébren vagy, akár álmodsz.
Virtualitásod ébrenlétkor pillanatokra megszakad,
mélyalváskor másfél óránként fél-egy órára.
Imádkozz, mantrázz, meditálj:
a valóságot ott leled,
nem gondolatban,
nem érzésben,
nem tapasztalatban,
nem érzékben,
nem testben,
nem elmében,
nem világban,
nem kint.


2016. február 26., péntek

Boruljon lángba a szíved!

Mózes, Izrael népének vezetője és profétája ember volt, hozzánk hasonló. Amikor elérkezett az ideje, hogy továbblépjen mindennapi életéhez kötött figyelmétől, szívének meg kellett változnia.

"Mózes pedig apósának, Jetrónak, Midján papjának a juhait legeltette. Egyszer a juhokat a pusztán túlra terelte, és eljutott az Isten hegyéhez, a Hórebhez. Ott megjelent neki az Úr angyala tűz lángjában egy csipkebokor közepéből. Látta ugyanis, hogy a csipkebokor tűzben ég, de mégsem ég el a csipkebokor. Akkor Mózes ezt mondta magában: Odamegyek, és megnézem ezt a nagy csodát: miért nem ég el a csipkebokor? Amikor az Úr látta, hogy odamegy megnézni, megszólította őt Isten a csipkebokor közepéből, és ezt mondta: Mózes! Mózes! Ő pedig így felelt: Itt vagyok!"
(2Mózes 3:1-4)

A csipkebokor a szíved szimbóluma. Lehet, hogy magányos, lehet, hogy száraz, lehet, hogy nem érzel benne semmi különlegeset. De képes lángba borulni. Ha a tűz a Szeretettől, Istentől származik, nem pusztul el. Nem lesz a lángok martaléka. Fényessé válik. Melegíteni fog. Hívogatni fog mindenkit, aki a közelébe ér. Isten Szava szól benne és te azt mondod rá: "Itt vagyok. Mit akarsz Uram, hogy cselekedjem?".

Hogyan lehetséges ez? Szeretet által. Elkezded magad szeretni. Elkezdesz mindenért hálát adni. Észreveszed, hogy a körülményeid nem véletlenek, mind érted és mind belőled vannak. Isten vett körül mindennel, hogy mindenről Ő jusson eszedbe. Hogy mindenben észrevedd magadat. Hogy magadról Ő jusson eszedbe. Hogy Őróla te jussál eszedbe. Akkor meggyulad a tűz és nem égsz el benne. De elégnek a félelmeid, szorongásaid, elég a szürkeség, elég minden hiányod, szükséged, vágyad, szenvedésed. És csak a tűz marad.

Boruljon lángba a szíved most!

2016. február 11., csütörtök

Higgyetek Istenben!

Jézus így válaszolt nekik: „Higgyetek Istenben! Bizony, mondom néktek, hogy aki azt mondja ennek a hegynek: Emelkedjél fel, és vesd magadat tengerbe! - és nem kételkedik szívében, hanem hiszi, hogy amit mond, az megtörténik -, annak meg is adatik az. Ezért mondom nektek: higgyétek, hogy mindazt, amiért imádkoztok, és amit kértek, megkapjátok, és meg is adatik nektek. És amikor megálltok imádkozni, bocsássátok meg, ha valaki ellen valami panaszotok van, hogy mennyei Atyátok is megbocsássa nektek vétkeiteket. (Ha pedig ti nem bocsátotok meg, mennyei Atyátok sem bocsátja meg vétkeiteket.)”
Mk 11,22-26

Azt gondoljátok, a hit nem nektek való, az egy olyan régmúlt hagyomány, hogy akik templomba jártak, hittek? Hogy a mai korban az Istenbe vetett hit idejétmúlt? Hogy kinek van ma hite?

De hiszen van hitetek, hiszen egy sor dologtól féltek, hogy nehogy megtörténjen. Aggódtok, hogy nehogy események bekövetkezzenek. Hisztek a napi horoszkópban, a péntek 13-ban, a fekete macskában, a lekopogásban, a keményen végzett munkában. A félelem, az aggodalom, a hiedelmek mind hit. Csak kicsik, szétszórtak.

Mi lenne, ha szétszakított hiteteket összeszednétek e kis dolgokról és mind a Legnagyobbra vetnétek? Semmi sem volna lehetetlen nektek.

Bizonytalanok vagytok a jövőtök miatt, nem találjátok a helyeteket, álmaitokat szeretnétek követni, letenni a régi rossz szokásokat, megszabadulni régi kötöttségektől, de nem tudjátok, hogyan, merre és honnan lesz rá erő, hatalom és kitartás. Honnan jön majd a kedvező lehetőség és lesz-e egyáltalán? Mikor fog sikerülni? Jön-e majd valaki, aki segít?

Ti vagytok a változás kulcsa. A ti hitetek műveli a csodát. Ha összegyűjtitek hiteteket a sok kis dologról, félelemről, aggodalomról, szokásról, módszerről és mindet Istenbe vetitek, meglesz nektek, amire szívetek vágyik, mert az Atya elvégzi nektek, hogy örömötök teljes legyen és gyümölcsöt teremjetek.

Higgyetek Istenben és csak Istenben higgyetek, mással ne is foglalkozzatok. Isten országa, Isten lakhelye tibennetek van. Keressétek az ő országát meg bennetek és az ő valóságát és a többi ezen felüli szükségeteket mind betölti. Minden gondolatotokkal térjetek vissza hozzá. Minden szándékotok őrá irányuljon. Legyen neve a szátokban és a szívetekben. Szüntelen imádkozzatok. Mindenért hálát adjatok. Örömötökben énekeljetek. Amit magatoknak szeretnétek, tegyétek azt meg másokkal. Ez a változás útja, amelyen minden lehetséges. Egy a szükséges dolog hozzá, egyetlen Egy.

2016. február 6., szombat

Körbeleng

körbeleng a halál
szeretteimet sorban temettem el
nem ejtettem értük könnycseppet egyet sem
hogy szerettem pedig őket mind
de a halál mikor elvette őket
tudtam, hogy nem mentek sehová
nem vesztettem el egyiket sem
nem halt meg senki
csak a testük vált semmivé
a forma, a név, amit addig társítottam hozzájuk
de ők maguk megmaradtak, de nemcsak emlékeimben
észreveszem őket egy mosolyban, egy kacsintásban, egy testtartásban, egy hanghordozásban
a lényeg, s még inkább lélek a nevek és formák világán túl van
nem tűnik el, itt van, most van
nem a szememmel látok, nem a fülemmel hallok
itt vagyok mindig, s nem megyek sehová, s nem mész sehová
nem kell már többé visszajönnöm senkiért
mert soha el sem vesztettem senkit
én vagyok a halál, én vagyok az élet
én én vagyok

http://gaborimolai.blogspot.hu/2016/02/en-vagyok.html

2016. február 4., csütörtök

Elégedettség

A jóga egyik alap dokumentumának számító Jóga szútrák című műben a bölcs Patandzsali felsorolja a jóga nyolc tagját, melyeket gyakorolva az ember eljuthat a békés elméhez, a teljes önazonossághoz, a benső szabadsághoz. Ennek első két tagja - amelyeket a kezdő jógagakorlónak még az ászanák előtt el kellett sajátítania - a jáma (nem ártás, igazságszeretet, nem lopás, önmegtartóztatás, nem mohóság) és a nijáma (tisztaság, elégedettség, önuralom, tanulmányozás, Istennek való odaadás). Patandzsali azt írja ezekről, hogy az ászana- és a magasabb gyakorlás lehetővé tételéhez kell ezekben fejlődnünk és ha ezeket nem gyakoroljuk, akkor az a további jógázásunkat meg is akadályozhatja.

A mai jógagyakorlók esetében az elégedettség (szantósa) kulcskérdés lehet a jóga jövőjét illetően. A reklámipar abban érdekelt, hogy az emberek elégedetlenek legyenek magukkal, kozmetikumokat, táplálkozáskiegészítőket szedjenek, testképük torz legyen, s a testük legyen figyelmük középpontja. A gazdaság is az elégedetlenségben érdekelt, mert a folyamatos fejlődést fenn kell tartani, s ez jó hajtóerő. És még sorolhatnánk akár a politikát, vagy az oktatást, amelyek mind tudatosan használják a mesterségesen gerjesztett elégedetlenséget.

Erre jön Patandzsali és azt mondja, légy elégedett. Légy elégedett a világgal, környezeteddel, magaddal; érezd jól magad, légy hálás azért, amid van. Az elégedetlen ember figyelme kalandozik, hol a múltban keresi az okokat, hol a jövőben keresi a lehetőségeket, de az egyetlen létező mostban soha sincs. A hálás ember keresi a hálaadásra okot adó dolgokat, körbenéz és megkeresi, számbaveszi, mije van. Most. Ami már az övé, ami jó, aminek örülni lehet. Mert ebből van számottevően több. És miközben hálát ad, figyelméből eltűnik a múlt és a jövő és csak a ténylegesen befolyásolható jelen marad. Eltűnik a csapongó gondolatözön, a gondok, tervek, emlékek súlyos tömege. Ez már jóga és még egyetlen ászanát sem gyakoroltunk.

Az elégedett ember nem válik passzív, belenyugvó megalkuvóvá, csupán figyelemre, gyakorlásra alkalmas emberré. Mi tehát az elégedett ember motivációja a jógára, ha nem az elégedetlenség? Az öröm, hogy önmaga lehet. Hogy itt nincsenek zavaró gondolatok, sötét, vagy szép múlt, bizonytalan jövő, csak egyetlen, biztos, nyugodt jelen pillanat, ahol épp az vagy, akinek épp most lenned kell. Az öröm sokkal nagyobb motiváció, mint az elégedetlenség.

Tehát van-e helyed a jógateremben, a jógaszőnyegen, úgy, hogy nem vagy laza, nem vagy erős, nem vagy vékony, nem vagy vastag, nem jó az egyensúlyod, nem vagy olyan, mint az a kép, amit elhitettek veled, hogy lenned kellene? Igen. Épp így vagy jó, gyere jógázni. Fedezd fel az örömét annak, hogy milyen önmagadnak lenni. Mert nincs hibás másik ember, s nem vagy áldozat sem, hanem éppen az a valaki vagy, aki mindent jobbá tud mindent tenni az életedben. Elégedettség.

Én vagyok

Burokban született e test,
melyben utazik e lélek.
Önműködő az egész, úgy fest,
s nincs semmi, amitől félek.

Látod, egy könnycseppet sem morzsolok,
mikor úgy látszik, itt hagysz.
Még egy imát sem mormolok,
mikor elszállsz, otthagysz

csapot, papot, karriert, egzisztenciát,
emléket - sokat; sötétet, fényeset.
Túlról nézed már az Óperenciát,
nincs már jótett, s bűneset.

Csak Vagyok, csak Egyetlen,
Aki Vagyok, Világosság,
Szeretet - kerülhetetlen,
az egyetlen Igazság.

Nem hagysz itt, ha elmész,
Nem jövök érted vissza, ha elmegyek.
Nincs szükség, nincs "elvész".
Nem mész sehová, s én sem megyek.

Mindig itt vagy,
Mindig itt vagyok.
Te velem Egy vagy,
te én vagyok.

2016. február 3., szerda

Elengedés

Nem kell meggyűlölnöd apád, anyád, fiad, lányod, vagy akár magadat. Csak a hozzájuk fűző emlékeket engedd el és ragaszkodj jobban a most és itt található legfelsőbb Én-hez. Mert aki jobban szereti az emlékeket, mint az Én-t, az nem méltó az Én-hez, vagyis nem jut el az Én-hez. Mi a kereszt? Az a hely, ahova felszögezed azt, ami volt, hogy ne terhelje azt, ami lesz, s így könnyű legyen a mostban járnod. Aki elveszti az életét, az az ember, aki elengedi az emlékeit, s így megtalálja azt a valódi életét, melyről soha álmodni sem mert, hogy létezik. Hogyan lehetséges ez a teljes elengedés? Felelősségvállalás, beismerés, megbocsátás, hála és Szeretet által.

2016. február 2., kedd

A szenvedés vége

Minden szenvedés forrása az "én" gondolata és az "enyém" érzése. A tovatűnő boldogságé szintén. Távolítsd el az "én" gondolatot, vagy az "enyém" érzést és eltűnik a szenvedés is. Ha eltávolítod az egyiket, eltűnik a másik is. Az "én" újra "én" akar lenni és ezért bármivel, amivel érintkezik: azonosul. Az "enyém" újra "enyémet" akar érezni és ezért bármit, ami útjába kerül: meg akar szerezni. Ez a vágy forrása, amiből a világ szenvedése származik. Vedd észre, hogy ahol baj történik, mindig ott vagy te, vagy a tiéd, s bármi, ami tudomásodra jut, abban a szenvedés téged érint, vagy a tiédet. Lásd meg, hogy valójában nincs "én" és nincs "enyém" sem. Ha az egyiket meglátod, feltűnik a másik is. Ismételd magadban szünet nélkül: "köszönöm" és eltűnik az "enyém". Ismételd magadban szünet nélkül: "szeretlek" és eltűnik az "én". Vagy egyszerűen csak vesd alá magad Istennek egészen mindenben, ha az könnyebb számodra. Ez a szenvedés megszüntetésének közvetlen és végleges módja.