2018. április 27., péntek

Segíts szívvel

A segíteni akaró
tekintsen a másikra: kéri-e,
különben segítsége
erőszakká válik.

Kevés az erőszakosabb,
mint a jóakaró ember,
kinek nincs szeme,
füle, szíve.

Akkor neve:
hittérítő,
s nem pedig
jóakaró.

Mert a szándék a fontos
valóban,
de megértés, szerető kedvesség
kell vezesse.


2018. április 25., szerda

A "probléma" nevű tanítómester

"A problémák az élet részei. Mindig bátran szembe kell néznünk mindennel és meg kell próbálnunk magunknak megoldani az összes problémánkat. De néha a problémák nagy hányadát kezdik kitenni napjainknak. Az életben meg kell keresnünk az isteni segítséget, hogy elűzzük a problémákat és legyőzzük a sötétséget.

Ez a mantra a Guru segítségét keresi Brahma, Vishnu és Shiva formájában. Amikor a szent háromságuk egyesíti erejüket, szilárd támogatást kapsz az élet problémáinak leküzdéséhez.

A Szentháromságnak azonban látnia kell, hogy erőfeszítéseket teszel a probléma megoldása érdekében. Ha te nem teszel semmilyen erőfeszítést önmagadért, akkor az Istenség sem lesz képes segíteni rajtad. Tehát szedd össze magad, nyugodj meg, hallgasd vagy énekeld e mantrát naponta, és a problémáid hamarosan véget érhetnek.

OM"

A mantra, amely életünk minden problémájára gyógyír:

Gurur Brahma
Gurur Vishnu
Gurur Devo Maheshwara
Guru Sakshaat Parabrahma
Tasmai Shri Gurave Namaha

vagyis:
Teremtésünk, születésünk tanítómester, guru (Brahma - a teremtés ereje);
életünk időtartama is guru (Vishnu - a megőrzés ereje);
és a mi kísérleteink, megpróbáltatásaink, betegségeink, baleseteink és a test halála is guru (Devo Maheshwara /Shiva/ - a megsemmisülés vagy átalakulás ereje).
Van egy guru a közelben (Sakshaat)
és van egy olyan guru is, aki távol van (Para Brahma).
Felajánlást teszek (tasmai) annak a gyönyörűségesnek (shri), aki eltávolítja sötétségemet, tudatlanságomat (Guru), meghajlok és leteszem az életemet Előtted (namaha).

Mert ha megtanulunk minden dologra, mint tanítómesterünkre tekinteni és mindennek megköszönni a tanítást, ha mindenért tudunk hálásak lenni, akkor nem marad többé probléma az életünkben.



2018. április 21., szombat

Belső béke: szeretet


Ez a meditációs belső béke akkor jön el, mikor csak befelé fókuszálsz és azt mondod: "én" és mindenkit leszarsz, még ha a feje tetején ugrálva hisztizik is épp akár a számodra legfontosabb ember is. És ahogy befelé fókuszálsz önmagadra hosszan, úgy az "én"-ben egyre inkább benne lesz "mindenki", s a "csak befelé" figyelés mindenhova figyeléssé válik. És akkor a "leszarom kapszula" szeretet-gyümölcsöt terem.
A teljessé váló szeretet elűzi a félelmet.
A kiteljesedő megelégedés megszünteti a vágyat.
A mindent elborító megértés és megbocsátás elpárologtatja a haragot.

2018. április 16., hétfő

Guru Kala - az idő, mint tanítómester

Az idő véges. Nem jut időd mindenre, amit meg akarsz csinálni. Ezért választanod kell, mi a fontos neked. Mire szánsz időt.

Ha kicsúszol az időből, azt jelenti, túl sokat akarsz. Túl jó akarsz lenni. Válassz ki kevesebbet. Vagy csak egyet. És csináld azt jobban, időben.

Ha bővében vagy az időnek, túl keveset akarsz. Nem törekszel túlzottan a jóra. Válassz ki többet. De ne túl sokat. És csináld jól, időben.

Az idő tanítómester. Guru Kala. Végtelen vagy és tudod, hogy nincs idő, csak a tudatod terméke. De a kedvedért létrejön, hogy tanítson. Arra, hogy mi a FONTOS. NEKED. Menj a mélyére. Ott találod meg magadat, Istent. Tanulj a gurudtól.

Gurur Brahma
Gurur Vishnu
Gurur Devo Maheshwara
Guru Sakshaat Parabrahma
Tasmai Shri Gurave Namaha

Teremtésünk, születésünk tanítómester, guru (Brahma - a teremtés ereje);
életünk időtartama is guru (Vishnu - a megőrzés ereje);
és a mi kísérleteink, megpróbáltatásaink, betegségeink, baleseteink és a test halála is guru (Devo Maheshwara /Shiva/ - a megsemmisülés vagy átalakulás ereje).
Van egy guru a közelben (Sakshaat)
és van egy olyan guru is, aki távol van (Para Brahma).
Felajánlást teszek (tasmai) annak a gyönyörűségesnek (shri), aki eltávolítja sötétségemet, tudatlanságomat (Guru), meghajlok és leteszem az életemet Előtted (namaha).


Én vagyok AZ

"Ó, Kuntī fia! Én vagyok a víz íze, a nap és a hold fénye, az Oṁ szótag a védikus mantrákban, a hang az éterben, a képesség az emberben.
Én vagyok a föld (eredeti) illata, a tűz heve, minden élő élete és minden aszkéta vezeklése.
Ó, Pṛthā fia, tudd meg hát, hogy Én vagyok minden lét (eredeti) magja, az értelmesek értelme, a hatalmasok bátorsága!
Ó, Bhāraták ura [Arjuna]! Én vagyok a szenvedély és (vágy nélküli) erő az erősekben, és Én vagyok (az) a nemi élet(, amely nem ellenkezik a vallásos elvekkel)." (Bhagavad Gítá 7.8-11)

Az Istenség legfelsőbb Személyisége elmagyarázza nekünk, hogyan mehetünk túl azon a kérdésen, hogy "hogyan lehet nekem több hitem, hogyan találhatom meg Istent?". Az előző részben elmondta, hogy ő a Forrás, mely minden dolog mögött van, a fonál, melyen a gyöngysor nyugszik. Ez a rész a gyakorlati kifejtése annak, hogy hogyan találjuk meg Istent.

Megtalálod a vízben, mert ő az íze. A Napban, Holdban, mert ő a fénye. A mantrákban, mert ő az elején az Oṁ (minden mantrát kezdj vele). A hang, a képesség (a "meg tudod csinálni"), az illat, a hő, az élet, a vezeklés, a mag, az értelem, a bátorság, a szenvedély, az erő, a nemi élet. Minden rajta nyugszik, mindenben ott van.

Ha nem hiszel Istenben, ha kevesled hited, ha szeretnél közelebb kerülni hozzá, ha elválasztottnak, elhagyottnak, magányosnak, szomorúnak, betegnek, gyengének, szegénynek, kicsinek érzed magad, AZ CSAKIS MIATTAD VAN. Mert nem figyelsz, csak a gondolataid csapongó sokaságára, ahelyett, ami VAN.

Ha ezt meg akarod szüntetni, csak maradj csöndben és figyelj. Ne mindig csak magaddal törődj. Keresd minden forrását, lényegét, mindennek a lelkét, ami mozgatja. Keresd önmagadban is ugyanezt. Akkor megtalálod Istent, és azt, hogy amiket éreztél és gondoltál, mind nem igaz.

Aham Brahmasmi, Tat tvam asi, Aham Tat: mind azt mondja, Én vagyok AZ. Vegyél már végre észre!

2018. április 15., vasárnap

Gyöngysor a fonálon

"Most teljességében átadom neked a jelenségvilágra vonatkozó és a lelki tudományt; ha ezeket megérted, nem lesz már semmi, amit tudnod kellene.
Sok ezer ember közül talán egy törekszik a tökéletességre, s a tökéletességet elértek közül igazán alig ismer Engem egy is.
Föld, víz, tűz, levegő, éter, elme, értelem és hamis ego – e nyolc együtt képezi az Én különálló anyagi energiáimat.
Ó, erős karú Arjuna, ezeken kívül van egy másik, felsőbbrendű energiám is: az élőlények, akik kihasználják az anyagi, alsóbbrendű természet forrásait.
Minden teremtett lénynek ez a két természet a forrása. Tudd meg, hogy Én vagyok az eredete és a feloszlása minden anyaginak és lelkinek ebben a világban.
Ó, gazdagság meghódítója, nincs igazság, ami magasabb rendű lenne Nálam! Minden Rajtam nyugszik, mint gyöngysor a fonálon." (Bhagavad Gítá 7.2-7)

Az Abszolútról szóló tudás magában foglalja a lelki és a jelenségvilágot is, mely az anyag világa. Ahhoz, hogy megismerd Istent, hogy elnyerd ezt a tudást, kitartóan törekedned kell a tökéletességre, mely kitartás oly ritka kincs e világban, hogy sok ezer ember közül jó, ha egyben megtalálható.

Az öt anyagi elem és a hármas tagozódású elme együtt tartozik az anyagi energiához. Ne gondold, ha elmédet pallérozod, tudásod növeled, pszichédet műveled, művészetekben, vallásban örömödet leled, hogy akkor "lelki" vagy. Ez még mind az anyag birodalma. Te magad is az vagy, mert a testeddel azonosítod magad.

A másik, felsőbbrendű energia a lelki energia, az élőlények maguk. Aki használja az öt elemet és a hármas elmét, az a felsőbbrendű energia. A teremtett lények kettősek, ezt soha ne felejtsd el. Ne azonosítsd magad a testtel, a vélt éneddel, akinek hiszed magad! De mással se tégy így, tudd, hogy a Felsőlélek mindenki szívében ott található, őbenne is van felsőbbrendű lelki energia éppúgy, mint benned! Ezért hát légy alázatos, tisztelettudó, megértő, önfeláldozó mindenkivel, de egyszersmind büszke, egyéni, hatalmas, magadat soha fel nem adó önmagad is, mert így teljesíted ki magadban e kettősség energiáját egységesen.

Ahogy a fizika mondja, az objektumok egyszerre anyagi és rezgés természetűek. Ha megismered önmagad e kettős energia-természetét, eljutsz oda is, hogy ez energiának forrása is van. Energia sohasem lesz a semmiből, mindig valahonnan származik. Önnön lényed forrásának - a kettős energiának - forrása van. A forrás Forrása.

Én vagyok a kezdete és a vége ennek a kettős energiának, az energiád, erőd, életed forrása - mondja itt Krisna. Visnu megálmodja, Brahmá megteremti, Síva elpusztítja a világot. A Lélek honol a kietlen vizek felett, az Atya megteremti, s a Fiú kimondja: elvégeztetett.

Én vagyok AZ igazság - mondja Krisna. Mint gyöngysor a fonálon, minden rajtam nyugszik. Mindent én tartok össze. Minden nálam kezdődik, minden nálam végződik. Én vagyok az út, az igazság, az élet, a kezdet és a vég. Minden mögött ott található vagyok, minden mélyén engem találsz.

Éppen ezért, ha igazi tudást szeretnél, ha meg szeretnéd ismerni a valóságot és meg szeretnél szabadulni a valótlanság illúziójától, keresd mindennek a forrását. Van is ehhez egy nagyon jó mantra, mely segít benne, a Maha mantra, a Haré Krisna Haré Krisna Krisna Krisna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré.

2018. április 13., péntek

Légy jógi minden körülmények között

"A yogī jobb az aszkétánál, az empirikus filozófusnál és a tettei gyümölcseire törekvőnél is. Ó, Arjuna, légy hát yogī minden körülmények között!
Aki nagy hittel mindig Bennem lakozik, magában Énrám gondol, s transzcendentális szerető szolgálatot végez Nekem, az a legmeghittebben egyesül Velem a yogában, s minden yogī közül ő a legkiválóbb. Ez az Én véleményem." (Bhagavad Gítá 6.46-47)

"Yoga alatt azt értjük, amikor tudatunk összekapcsolódik a Legfelsőbb Abszolút Igazsággal. Ha az összekapcsoló folyamat legfőképpen gyümölcsöző cselekedetekből áll, akkor karma-yogának, ha inkább empirikus tudásra épül, akkor jñāna-yogának,s ha leginkább a Legfelsőbb Úrral való odaadó kapcsolat jellemzi, akkor bhakti-yogának nevezik.
Az Önvaló ismerete nélkül az aszketizmus tökéletlen, és nem lehet tökéletes az empirikus tudás sem, ha mellőzi a Legfelsőbb Úr előtti meghódolást. A gyümölcsöző munka szintén csak idővesztegetés, ha Kṛṣṇa-tudat nélkül végezzük. Ezért minden yoga-folyamat közül a bhakti-yoga a legdicsőségesebb, amelyről ez a vers beszél.
Valamennyi yoga a bhakti-yogában tetőzik, s ezen kívül minden más yoga csupán eszköz arra, hogy az ember elérje a bhaktit a bhakti-yogában. A yoga valójában bhakti-yogát jelent, mert minden yoga fokozatosan az igazi cél, a bhakti-yoga felé vezeti az embert. Ennek az útnak az eleje a tettek gyümölcséről lemondó cselekvés, vagyis a karma-yoga. Ha ehhez később tudás és lemondás járul, akkor jñāna-yogának hívják. Amikor az ember a jñāna-yogában a különböző testgyakorlatokkal a Felsőlelken meditál, s elméjét Rá szögezi, azt aṣṭāṅga-yogának (rádzsa jógának) hívják. A csúcsot a bhakti-yoga jelenti, amikor a yogī – az aṣṭāṅga-yogán túlhaladva – eléri az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, Kṛṣṇát. Valójában a bhakti-yoga a legvégső cél, de ahhoz, hogy a bhakti-yogát valaki részletesen elemezni tudja, meg kell értenie a többi yoga-folyamatot.
Aki megáll egy bizonyos ponton, s nem halad tovább, annak neve ennek alapján karma-yogī, jñāna-yogī, dhyāna-yogī, rāja-yogī, haṭha-yogī stb. Ám ha valaki olyan szerencsés, hogy eljut a bhakti-yogáig, tudhatjuk, hogy minden más yoga-folyamaton túlhaladt már. Az ideális yogī figyelmét Kṛṣṇára összpontosítja." (Szemelvények a Bhagavad Gítá magyarázatából)

Ez a legmagasabb jóga. Minden körülmények között jógát gyakorolni: mindig Istenben lenni, mindig Istenre gondolni, mindent érte tenni. Ez magasabb meditáció mindegyik meditációnál, nagyobb tudás mindegyiknél, tökéletesebb ászana mindegyiknél, hatalmasabb szolgálat valamennyi szolgálatnál. Nem elérhetetlen cél, sok-sok születésen keresztül az ember végül eljut ide.

2018. április 12., csütörtök

Gyakorlás sok-sok életen át

"Arjuna így szólt: Ó, Madhusūdana! Az Általad ismertetett yoga megvalósíthatatlannak, sőt elviselhetetlennek tűnik számomra, hiszen az elme csapongó és nyugtalan.
Ó, Kṛṣṇa, én úgy látom, hogy könnyebb megállítani a szelet, mint szabályozni az elmét, amely nyugtalan, fegyelmezetlen, csökönyös és hihetetlenül erős.
Az Úr Śrī Kṛṣṇa így szólt: Ó, Kuntī erős karú fia! A nyugtalan elmét legyőzni kétségtelenül nagyon nehéz, de a megfelelő gyakorlás és a ragaszkodásnélküliség célhoz vezet.
Az önmegvalósítás nehéz feladat annak, akinek elméje zabolátlan. Ám a szabályozott elméjű, helyes módszerrel törekvő ember számára biztos a siker. Ez az Én véleményem.
Arjuna így szólt: Ó, Kṛṣṇa! Milyen sors vár arra a transzcendentalistára, aki nagy hittel kezdi el az önmegvalósítás folyamatát, ám világias elméje miatt később letér az útról, s így nem éri el a misztika tökéletességét?
Ó, erős karú Kṛṣṇa! Vajon nem fog-e a transzcendens útjáról letért ember elesni mind a lelki, mind az anyagi sikertől, s a szertefoszló felhőhöz hasonlóan elveszni, anélkül hogy bárhol megállapodhatna?
Ó, Kṛṣṇa, ez az én kétségem! Kérlek, oszlasd el teljesen, mert Rajtad kívül senki sem pusztíthatja el!
Az Istenség Legfelsőbb Személyisége így válaszolt: Ó, Pṛthā fia! A kedvező tetteket végző transzcendentalistát nem éri elmúlás sem ebben, sem a lelki világban. A jótevőt, barátom, sohasem győzi le a gonosz.
A sikertelen yogī sok-sok évig fogja a jámbor élőlények bolygóin élvezni az életet, majd becsületes emberek családjában vagy gazdag, előkelő családban fog újra megszületni.
Az is lehet [ha azután válik sikertelenné, hogy hosszú ideig gyakorolta a yogát], hogy nagy tudású transzcendentalisták családjában születik meg, ami ebben a világban bizony ritka dolog.
Ó, Kuru fia! Születése után ismét felébred benne előző életének isteni tudata, s a teljes siker érdekében újra fejlődni próbál.
Előző élete isteni tudata folytán természetes módon vonzódni kezd a yoga elveihez, anélkül hogy kutatna utánuk. Az ilyen tudásra vágyó transzcendentalista mindig felette áll a szentírások rituális elveinek.
Amikor a yogī minden szennyeződéstől megtisztulva őszintén törekszik a további fejlődésre, a sok-sok életen át tartó gyakorlás után tökéletessé válik, s végül eléri a legfelsőbb célt." (Bhagavad Gítá 6.33-45)

A jóga gyakorlása nem csak a jógaszőnyegen pár ászanának a tökéletesítéséből áll heti két alkalommal. Ha napi rendszerességgel, több száz ászanát gyakorolsz, az sem minden. Végig kell menned a karma-, hatha-, rádzsa-, dzsnyána- és a bhakti jóga gyakorlásának minden lépésén. A rádzsa jógában is az ászana csak egyetlen tag többszáz ászanájával, a többi hét még ott van rajta kívül. Nehéz, lemondásokkal teli út ez és minden lélek ezt járja. Valahol épp rajta gyalogolsz te is. Még ha nem is jógának nevezed azt, hogy törekszel a jóra, hogy jobb, több legyél tegnapi önmagadnál.

De az, hogy az út hosszú és rengeteg lépésből áll, nem ok a feladásra. Inkább arra késztet bennünket, hogy hátrébb lépve messzebbről szemléljük célunkat az idők távlatán, sok-sok életen keresztül. A kitartó jógi megtisztul és végül eléri a legfelsőbb célt.

2018. április 11., szerda

Örökkévaló elmúlás

Élő holtak között járok, kélek,
velük fekszem, ébredek, élek.

Mindenütt érzem oszló húsuk szagát,
látom bomló fejük őrült gondolatát.

Lázas testük éktelen haragját,
páni félelmét, féktelen vágyát

testemben mind érzem,
húsomban én is velük vérzem.

Nem látszom fényesnek, testem omlik,
és minden egyes nap ugyanúgy bomlik,

mint a halottaké,
a már csak voltaké.

Napról napra egyre aszottabb, ráncosabb,
csak gyengébb, s nem táncosabb.

Végtelen fényem lénylik,
rothadó koporsója mállik,

ahogy a holnap elég
tegnappá, de még

egy pillanatig most van,
az örökké való itt van,

e pontban: én,
ők, te: én.

2018. április 8., vasárnap

A tökéletes jógi: ember

"Az igaz yogī minden lényben Engem, s minden lényt Bennem lát. Sőt, az önmegvalósított ember mindenhol Engem, a Legfelsőbb Urat látja.
Aki mindenhol Engem és mindent Bennem lát, annak számára Én sohasem veszek el, s ő sem vész el Számomra soha.
Az a yogī, aki imádattal szolgálja a Felsőlelket, mert tudja, hogy Én és a Felsőlélek egyek vagyunk, az mindig, minden körülmények között Bennem marad.
Ó, Arjuna! A tökéletes yogī az, aki saját magához hasonlítva minden élőlényt – legyenek azok akár boldogok, akár boldogtalanok – valóban egyenlőnek lát." (Bhagavad Gítá 6.29-32)

A tökéletes jógi meghatározását mondta el itt Krisna Ardzsunának. Mindig, mindenkit egyenlőnek lát, mindig, mindenben Istent látja, elméje nem rendül meg se szenvedéstől, se boldogtalanságtól. Jó magasan húzta meg a határt Krisna, ugye? ☺️

Ardzsuna a következő versben ezt is mondja, hogy ha ez a jóga, akkor szerinte megvalósíthatatlan. Mert az ember csak ember, s elméje csapongó. Esendő. Ingatag.

De hát mondta Krisna itt, hogy ide egy jógagyakorlás után jutunk el? Mindig ez a baj velünk, emberekkel, hogy türelmetlenek vagyunk, rohanunk és mindent azonnal akarunk. Nem látjuk az idő távlatait, a rengeteg születésen át tartó fejlődési spirált. A nagy dolgok megtétele kicsi lépésekben történik. Mindig akkorában, amit épp meg tudsz tenni.

Embernek lenni.
Azt jelenti, nem vagy gép.
Nem vagy angyal.
Se szent.
Ember.
Választásod van.
Lehetőséged.
Szabadságod.
Ha élsz vele.
Kis lépésekben "megválthatod" a világot.
Ha nem élsz vele, az is a szabadságod.

Tök jó, nem? EMBERnek lenni! Csúcs dolog... 😊

Hari Bol. 🙏

2018. április 7., szombat

Csak szeretetre van szükséged

"Az embernek elszántsággal és hittel kell gyakorolnia a yogát, s nem szabad letérnie az útról. Meg kell válnia az elmebeli spekulációból eredő valamennyi anyagi vágytól, s elméje segítségével minden oldalról, egytől egyig szabályoznia kell érzékeit.
Az ember teljes meggyőződéssel, értelme segítségével fokozatosan, lépésről lépésre szilárduljon meg a transzban, s így elméjét rögzítse egyedül az önvalóra. Semmi másra ne gondoljon.
Bárhová is vándoroljon csapongó és ingatag természete miatt az elme, az embernek határozottan vissza kell térítenie az önvaló felügyelete alá.
Az a yogī, akinek elméje Rajtam nyugszik, minden kétséget kizárva eléri a transzcendentális boldogság legmagasabb rendű tökéletességét. A szenvedély kötőereje fölött áll, valamint megvalósítja, hogy természetét tekintve azonos a Legfelsőbbel, így a múltban elkövetett tetteinek minden visszahatásától megszabadul.
Az önfegyelmezett yogī, aki állandóan a yogába merül, megszabadul minden anyagi szennyeződéstől, s az Úr transzcendentális szerető szolgálatában a tökéletes boldogság legmagasabb fokát éri el." (Bhagavad Gítá 6.24-28)

Szokták mondani, hogy a jógához nem kell hit, csak gyakorolj, s a többi jön magától. Nos, vallásos templomi hit talán nem is kell hozzá, azonban hinned kell benne, hogy működik, nem lehetnek efelől kétségeid. S ha hiszel benne, még el is kell kötelezned magad mellette, hogy minden nap gyakorolni fogsz, el kell szánnod magadat, hogy ha esik, ha fúj, te mindig kitartasz benne.

Figyeld és értsd meg vágyaidban önmagad, lásd meg bennük múltadat és teljesedj be önmagadban. Elfojtással, vagy elengedéssel sosem fogsz megszabadulni tőlük. Nem tudsz megbocsátani, ha előbb nem haragszol.

A gondolatokat "nem gondolni", erre igyekezni meditáció címén: hasztalan erőlködés, önmagad megerőszakolása. Ha belegondolsz gondolataidba, átéled őket, megérted őket, követed őket, honnan származnak, mely emlékekből, mi a forrásuk, akkor megszabadulhatsz tőlük. Vagy ha közvetlenül a forrásnál tartod magad. Ezt az igyekezetedet kell határozottan, kitartóan fenntartani és nem a "nem-gondolkodást".

Ha elméd folyamatosan a forráson nyugszik, akkor tudsz a szenvedély kötőereje fölé emelkedni, mely a félelem, harag, ragaszkodás forrása. Ekkor éled át igazi természetedet, mely a transzcendentális boldogság. A Szeretet. Így szabadulsz meg a karmától.

Karmát elégetni nem bűvös rituálékkal, különleges mantrákkal, vagy megvilágosodott guru által tudsz. Nincs rá csodagyógyszer. Ki minek nevezi a jógát magában, jóga, meditáció, kungfu, taichi, futás, hit, amelyben eljutsz önmagadhoz: csak a kitartó, elkötelezett jógagyakorlás vezet el a megszabaduláshoz mindattól, ami nem vagy. Ez a boldogság. Szeretet.

"All you need is Love (Krishna). Hari Bol."

2018. április 6., péntek

Megpillanthatod önmagad

"A tökéletesség szintjén, melyet samādhinak, azaz transznak neveznek, az ember elméje a yoga gyakorlása révén megszabadul minden anyagi tevékenységtől. E tökéletesség jellemzője, hogy a yogī ebben az állapotban tiszta elméjével megpillanthatja önvalóját, s örömet, élvezetet tud meríteni abból. Ebben az örömteli állapotban határtalan lelki boldogságban van része, melyet transzcendentális érzékszerveivel tapasztal. E szilárd helyzetben sohasem tér el az igazságtól, s ide eljutva úgy érzi, ennél nagyobb kincsre soha nem tehet szert. Ezt az állapotot elérve még a legnagyobb nehézségek sem rendítik meg. Ily módon valóban megszabadul az anyagi kapcsolatok okozta minden szenvedéstől." (Bhagavad Gítá 6.20-23)

A jóga gyakorlásával elméd megtisztul a múltbeli tetteid emlékétől, s így megpillanthatod valódi önmagadat. Ez akkora örömöt jelentő boldogságteli állapot, hogy innen már nem vezet út, keresés máshova, s a szenvedések többé nem jelentenek szenvedést. Nem a fájdalom szűnik meg, hanem a fájdalom megszűnik szenvedésokozó lenni.

Krisna, Buddha, Jézus ugyanerről beszél.

"Az emberi élet lényegében szenvedéssel teli;
a szenvedés oka az emberi önzés és a vágyakozás;
van egy út (vagy mód), amelyen keresztül meg lehet szabadulni az önzéstől és a vágyakozástól;
a megszabaduláshoz a „nemes nyolcrétű ösvény” vezet: a helyes szemlélet, a helyes gondolkodás, a helyes beszéd, a helyes cselekvés, a helyes élet, a helyes törekvés, a helyes vizsgálódás, a helyes elmélyedés." (Buddha, A négy nemes igazság)

"Hasonló a mennyek országa a szántóföldben elrejtett kincshez, amelyet az ember, miután megtalált, elrejt, majd örömében elmegy, eladja mindenét, amije van, és megveszi azt a szántóföldet. Hasonló a mennyek országa a kereskedőhöz is, aki szép gyöngyöket keres. Amikor egy nagy értékű gyöngyre talál, elmegy, eladja mindenét, amije van, és megvásárolja azt." (Jézus, Máté evangéliuma 13.44-46)

A jóga célja Isten országa, mely a szívedben van. Elérhető, megtalálható, itt és most. Te AZ vagy.

2018. április 5., csütörtök

Hogyan lehetsz önmagad?

"Ó, Arjuna, nem lehet yogī az, aki túl sokat vagy túl keveset eszik vagy alszik.
Akinek evése, alvása, pihenése és munkája szabályozott, az a yoga gyakorlásával minden anyagi fájdalmat képes megszüntetni.
Ha a yogī a yoga gyakorlása által képes fegyelmezni az elméjét, és minden anyagi vágy nélkül a transzcendensben állapodik meg, akkor azt mondják róla, megingathatatlan a yogában." (Bhagavad Gítá 6.16-18)

Nem tudsz napi pár óra alvással lelkileg, értelmileg, érzelmileg felemelkedni; sem akkor, ha hétalvó vagy. Nem tudsz jól működő testben élni, ha keveset eszel, de ha sokat, akkor sem. Vagy ha nem jót. Ha húst, vagy szenvedésteli ételt, vagy szeretet nélkül készült ételt eszel. Nem tudsz jógázni, magasabb szintű életet élni, ha a munka megszállotja vagy, de ha naplopó, akkor sem.

Nem lehet jógagyakorló egyetlen hullafáradt, elhízott, lesoványodott, agyonhajszolt ember sem. Az igazi jógagyakorlás az alvás, evés, munka, tettek szabályozásával kezdődik, s nem a jógaszőnyegen. Aki ezt nem látja, az még nincs kész a jógára.

Miért csak ekkor? Mert ezek a jóga alapvető akadályai és meggátolják a rendszeres, fegyelmezett gyakorlást. Enélkül pedig lehetetlen a transzcendensben fegyelmezett elmével, vágy nélkül, megingathatatlanul megállapodni.

Tedd rendbe az alvásodat. Aztán az evésedet. Aztán a munkádat. És utána képes leszel jógát gyakorolni. Vagy bármi mást, ami felemel, ami neked jóga.
Figyelj magadra, hogy tudj magadra figyelni!

2018. április 4., szerda

Mit vársz a jógától?

"A test, az elme és a tettek állandó irányítását gyakorló misztikus transzcendentalista szabályozott elméjével, az anyagi létezést megszüntetve eljut Isten birodalmába [Kṛṣṇa hajlékára]." (Bhagavad Gítá 6.15)

"Ez a vers érthetően elmagyarázza a yoga gyakorlásának végső célját. A yoga nem arra való, hogy általa az ember anyagi kényelemhez jusson, hanem hogy elősegítse az anyagi lét teljes megszüntetését. A Bhagavad-gītā szerint aki a yogától azt várja, hogy javuljon az egészsége, vagy hogy valamiféle anyagi képességre tegyen szert, az nem yogī. Az anyagi lét megszüntetése sem a „semmibe” olvadást jelenti – az csak képzelgés. Az Úr teremtésén belül nincs üresség. Az anyagi lét felszámolása azt teszi lehetővé az ember számára, hogy eljusson a lelki világba, az Úr hajlékára. A Bhagavad-gītā részletes leírást közöl az Úr hajlékáról, s elmondja, hogy ott nincs szükség sem napra, sem holdra, sem elektromosságra. A lelki világban minden bolygó önragyogó, az anyagi világ napjához hasonlóan. Valójában minden Isten birodalma, de a lelki világot és azok bolygóit paraṁ dhāmának, felsőbb hajléknak nevezik.

Maga az Úr Kṛṣṇa világosan kijelenti itt (mat-cittaḥ, mat-paraḥ, mat-saṁsthām), hogy csak a tökéletes yogī, aki Őt teljesen megérti, képes igazi békét elérni, s eljutni végül az Ő legfelsőbb hajlékára, Kṛṣṇalokára, amit Goloka-Vṛndāvanának is neveznek. A Brahma-saṁhitā (5.37) egyértelműen kijelenti: goloka eva nivasaty akhilātma-bhūtaḥ – noha az Úr mindig Goloka nevű lakhelyén tartózkodik, legfelsőbb lelki energiái révén Ő a mindent átható Brahman és a helyhez kötött Paramātmā is. A lelki világba (Vaikuṇṭhára) vagy az Úr örök hajlékára (Goloka Vṛṇdāvanába) senki sem juthat el, ha nem rendelkezik megfelelő tudással Kṛṣṇáról és az Ő teljes Viṣṇu-kiterjedéséről. A Kṛṣṇa-tudatban tevékenykedő ember tökéletes yogī,mert elméje mindig Kṛṣṇa tetteiben merül el (sa vai manaḥ kṛṣṇa-padāravindayoḥ). A Védákból (Śvetāśvatara-upaniṣad 3.8) szintén megtudhatjuk: tam eva viditvāti mṛtyum eti. „Az ember csak az Istenség Legfelsőbb Személyisége, Kṛṣṇa megismerésével győzheti le az ismétlődő születés és halál körforgását.” Más szóval tehát a yoga-folyamat tökéletessége az, ha az ember megszabadul az anyagi léttől, s nem az, hogy holmi mágikus bűvészkedéssel vagy akrobatamutatványokkal becsapja az ártatlanokat." (Magyarázat a Bhagavad Gítához)

Húsvét elmúltával azt gondolhatja az ember, hogy mindez holmi önmegváltás, mely kizárja a Megváltó Úr Krisztust, szükségtelenné téve az ő tetteit, a benne való hitet. Az ilyen ember semmit sem ért Isten megmentő tervéről, arról, hogy Isten időről időre testté lesz, hogy megmentse az érző lényeket és visszaállítsa a Földön a benne való hitet. Hiszen Krisna és Krisztus ugyanaz a lélek, két eltérő testbe születve, két korban. Krisztus azt tanította, hogy az embernek hinnie kell, állandóan keresnie kell Isten országát, mely az ő szívében van. És hogy sok fáradságon, nyomorúságon át kell bemennünk Isten országába. Hogy a Krisztus-tanítványnak minden nap tennie, gyakorolnia kell hitét, mert a hit halott cselekedetek nélkül. Ez a cselekvő hit, a hit gyakorlása a jóga. Isten, Krisztus, Krisna országa Goloka, mely minden pillanatban elérhető a szívünkben, itt és most.

Nem kell, hogy megijedjünk, hogy a jóga az anyagi lét teljes megszüntetésére irányul, s nem az egészség javítására, vagy misztikus képességek megszerzésére. Az ember lélek, mely testbe születik, a végtelen transzcendentalitás anyagi keretek közé préseli magát. Értelemszerű, hogy nem az a rendeltetése, hogy örökké korlátozva éljen, miközben élhet határtalanul is. Ehhez azonban itt a keretek közt, az anyag "fogságában" kell megtalálnia Isten országát, melyhez a Kṛṣṇa-tudatú / Krisztus-tudatú elmén át lehet eljutni, ami megismeri az igazságot és az igazság szabaddá teszi.

Ennek a Kṛṣṇa-tudatnak a kialakításában jelent mérhetetlen segítséget a jóginak a Maha mantra, a Haré Krisna Haré Krisna Krisna Krisna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré ismétlése, mely emlékeztet minket isteni mivoltunkra.

Mit vársz a jógától ezek után?


2018. április 3., kedd

Hogyan jógázzunk?

"A transzcendentalistának testét, elméjét és lelkét a Legfelsőbbel kapcsolatban kell használnia. Egyedül, magányos helyen kell élnie, mindig figyelmesen szabályozva elméjét. Meg kell szabadulnia minden vágytól és birtoklástudattól.
A yoga gyakorlásához az embernek egy magányos helyre kell vonulnia. Terítsen kuśa-szénát a földre, azt pedig takarja le őzbőrrel és egy puha ruhadarabbal. Az ülés ne legyen se túl magas, se túl alacsony, és szent helyen álljon. Ezután a yogī vegyen fel rajta egy szilárd ülőhelyzetet, s gyakorolja a yogát, hogy elméje, érzékei és cselekedetei szabályozásával, valamint az elme egy pontra rögzítésével megtisztítsa a szívét.
Testét, nyakát és fejét tartsa egyenes vonalban, és szemét rendületlenül szögezze az orrhegyére. Így – nyugodt és legyőzött elmével, a félelemtől megszabadulva, a nemi élvezetről teljesen lemondva – szívében Rajtam meditáljon, s Engem tegyen élete végső céljának." (Bhagavad Gítá 6.10-14)

A jóga gyakorlása pont így történik. Magányos, önfegyelmezett, Istenre irányuló tevékenység. Az élet, az elme, a tettek minden területén szabályozottság - nem elfojtás és nem kicsapongás, hanem a Buddhától jól ismert középút.

"A „szent hely” zarándokhelyet jelent. Indiában a yogīk – a transzcendentalisták, vagyis a bhakták – mind elhagyják otthonukat, és szent helyeken – Prayāgában, Mathurāban, Vṛndāvanában, Hṛṣīkeśában, Haridvārában – telepednek le, és szent folyók, így a Yamunā és a Gangesz mellett, magányban gyakorolják a yogát. Gyakran azonban ez nem lehetséges, főleg a nyugati emberek számára. A nagyvárosok úgynevezett yoga-közösségei az anyagi javak megszerzésében talán biztosíthatnak némi sikert, ám az igazi yoga gyakorlására egyáltalán nem alkalmasak. Aki nem fegyelmezi önmagát, s akinek elméje zavarodott, az nem tud meditálni. A Bṛhan-nāradīya-purāṇában ezért az áll, hogy a Kali-yugában (a jelen yugában,korszakban), amikor az emberek többnyire rövid életűek, lassúak a lelki felemelkedésben, és mindig számtalan dolog miatt aggódnak, az Úr szent nevének éneklése a legjobb módszer a lelki önmegvalósításra.

harer nāma harer nāma
harer nāmaiva kevalam
kalau nāsty eva nāsty eva
nāsty eva gatir anyathā


„A nézeteltérések és a képmutatás jelen korszakában az Úr szent nevének éneklése az egyetlen lehetőség a felszabadulásra. Nincs más út, nincs más út, nincs más út.”
" (A Bhagavad Gítá magyarázata)

Harer naama, harer naama, harer naama: a Név ismétlése, melynek jelenkori, Káli júgabeli formája: Haré Krisna Haré Krisna Krisna Krisna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré. Így jógázzunk a Védák szerint.

2018. április 2., hétfő

Mikor fejezzük már be?

Mikor fejezzük már be? Mikor kezdjük már el? Hangzik a kérdés a gyerekek szájából. Hosszú idő, míg megtanulják, ha megtanulják felnőtt korra.

Hogy valójában sosem fejezzük se be, se el nem kezdjük. Az elkezdés és befejezés mindig csak látszólagos és csak egy nézőpontból, egy síkon látható. Mert a napi fáradozás például reggel elkezdődni látszik, este befejeződni látszik, holott igazából állandóan jellemző a cselekvő életre.

A tulajdonképpeni kérdés nem a fenti kettő, hanem ez: mikor éljük már meg? Mikor engedjük el a folyamat elejének és végének a figyelését és veszünk részt benne igazán, teljes valónkkal? Mert ha a cselekvés eleje és vége látszólagos, akkor arra figyelni is hiábavaló, vagyis figyelmünket magára a cselekvésre fordítsuk, s ne arra, ami nincs, vagy állandóan változik. Ne azt várd, mikor ér véget a fárasztó gyaloglás, hanem vedd észre, milyen gyönyörű környéken visz át utad! Mert ez a lényeg: a jelenlét. Jelen-lét. Én, itt, most, vagyok.

A gyermeklét egyik fő feladata tehát  a türelem megtanulása. Ne azt várd fiam/lányom, hogy mikor lesz ez, vagy az, hanem maradj csendben, figyelj és élvezd, hogy itt lehetsz! Tanulj türelmet! Tanulj csak lenni! Ennek megtanulása van akinek sok-sok életét kitölti.

És ha egy cselekvésnek mindig csak az elejét és végét veszed észre, akkor az idő foglya vagy. Mert sok-sok teendő kezdése és vége van naptáradban, s te egyiktől a másikhoz sietsz, de rajta részt nem veszel. Az idő uralkodik rajtad.

Az idő rajtad addig uralkodik, míg nem a dolgodat teszed. Ha az órához, teendőkhöz, kezdethez, véghez, sikerhez, kudarchoz szabod magad, mindig vagy az idő előtt rohansz, vagy az idő után kullogsz. Akkor vagy idejében, ha önmagadban, dolgodban vagy. Akkor az idő követ téged!

Az idő fogságából így szabadulsz meg: tedd a saját dolgodat idejében! Vedd észre, amit csinálsz! Egyszerre egy dolgot, nem sietve és elengedve azt, hogy sikerül. Csak önmagáért, örömmel. Lelk-esen, szívvel-lélekkel, elengedve magad.

Mikor fejezzük már be? Sosem... ☺️

Kit hívnak jóginak (yogi/yogin/yogini)?

"Csak akkor szilárd valaki az önmegvalósításban, és csak akkor hívják yogīnak [misztikusnak], ha teljesen elégedetté vált megszerzett tudása és annak megvalósítása által. Az ilyen ember transzcendentális szinten áll, s önfegyelmezett. Mindent egyenlőnek lát, legyen az kavics, kő vagy arany." (Bhagavad Gítá 6.8)


Nem az a jógi (yogi/yogin/yogini), aki annak mondja magát.
Nem az a jógi, aki annak hiszi magát.
Nem az a jógi, aki rendszeresen jógastúdióba jár.
Nem az a jógi, aki minden nap jógaszőnyegre áll.
Nem az a jógi, aki minden nap gyakorol.
Nem az a jógi, aki lábát a nyaka köré csavarja.
Nem az a jógi, aki Instagramon mutatja meg csodás testtartását.
Nem az a jógi, aki szüntelenül törekszik elérni a jóga állapotát.
Nem az a jógi, aki emeli a kundalini-energiát.
Nem az a jógi, aki hangosan hirdeti magát.

Ezek egyike sem JÓGI.

Ezek némelyike szádhaka (gyakorló).

HA minden nap gyakorolsz (szádhaka vagy), ÉS megszerezted A tudást ÉS megvalósítottad ÉS teljesen elégedett vagy önmagadban. ÉS. Ha transzendentális szinten állsz, nem azonosítva magad a testtel, ÉS önfegyelmezetten érzékeid megfigyelője vagy. ÉS. Ha mindent és mindenkit egyenlőnek, EGYnek látsz.

AKKOR jógi (yogi/yogin/yogini) -nak vagy nevezhető.

DE a jógi SOSEM nevezi magát jóginak. ;)

2018. április 1., vasárnap

Elérni Istent

"Az embernek az elméje segítségével fel kell szabadulnia, s nem szabad visszaesnie. Az elme a barátja és az ellensége is lehet a feltételekhez kötött léleknek.
Az elme a legjobb barátja lesz annak, aki legyőzi őt, ám annak, aki nem képes felülkerekedni rajta, a legnagyobb ellenségévé válik.
Aki legyőzte elméjét, az elérte már a Felsőlelket, mert nyugalom árasztja el. Az ilyen ember számára boldogság vagy szenvedés, meleg vagy hideg, tisztelet vagy gyalázat nem különbözik egymástól." (Bhagavad Gítá 6.5-7)

Szeretnél Istenben hinni, boldog lenni, a hétköznapok nyűgjén, szenvedésén felülemelkedni? Elméd a kulcs. Barátod, vagy ellenséged ő, szolgál, vagy szolgálod. Ha kívánságait követed, semmi nem elég, ha fegyelmezed, túllép a kívánságokon és megismeri erejét.

Végezz minél több dolgot gyorsan egyszerre, multitaszkolj, siess - s az elme bekebelez. Bármilyen jó vesz körül, semmi nem lesz elég jó.
Végezz egy dolgot egyszerre, adj neki időt, lassulj le - s az elme felfedezi önmagát. Szabaddá válsz, még ha tested bebörtönzik is.

A Felsőlelket, Istent úgy érheted el, ha legkisebb, leghétköznapibb dolgaidban is neki szolgálsz, ha észreveszed a tett önmagában levő örömét és már nem sietsz vele célt elérni, sikerülni, befejezni, vagy nem tartózkodsz meghiúsulni vele. A béke és boldogság csak az egón és elmén át érhető el, ha aláveted Istennek, ha odaszánod teljesen annak az egy dolognak, amit épp most csinálsz.